stack-letters-447579_640

Wybieramy poradniki książkowe z dziedziny walki z depresją

     Walka z depresją nie powinna być przeprowadzana samodzielnie. W dzisiejszych czasach depresja zalicza się już do chorób cywilizacyjnych XXI wieku i przez wielu uznawana jest już za epidemię. W walce z depresją pomagają nie tylko leki, ale także sesje terapeutyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Podczas tych sesji przeprowadzane są rozmowy z osobami cierpiącymi, indywidualnie lub grupowo szuka się rozwiązania na zaistniałe problemy. Skuteczna terapia czasami trwać potrafi nawet kilkanaście lat, ponieważ odtwarza się różne wypierane historie z lat dziecięcych i okresu wczesnej młodości. Terapeuci i psychologowie w trakcie spotkań polecają różne fachowe publikacje, wśród których znajdziemy poradniki książkowe. To z nich dowiedzieć się można też, jakie są najskuteczniejsze metody walki z depresją, co należy zrobić, by ją oswoić i do kogo się zwrócić, gdy odczujemy nawrót. Poradniki książkowe na temat walki z depresją nie demonizują problemu, pozwalają nieco bardziej go przyswoić i pogodzić się z naszymi niedyspozycjami.

Jak odróżnić dobry poradnik od złego?

     Na rynku książkowym znajdziemy wiele poradników wspierających walkę z depresją, ale nie wszystkie da się ocenić pozytywnie pod kątem merytorycznym. Wiadomo obecnie, że żyjemy w czasach kultury obrazkowej i masowej, gdzie coraz częściej celebryci bez wiedzy i talentu wydają swoje „dzieła” gloryfikujące ich własne dokonania i opowiadające, jak szybko i skutecznie wyjść można z depresji, a przy tym jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znaleźć swoją prawdziwą miłość. Do takich publikacji należy podchodzić z dużym dystansem. Teoretycznie mają one wesprzeć wszystkich walczących z depresją, a w praktyce zostały napisane tylko po to, by zyski ze sprzedaży zasiliły konto autora i wydawnictwa, które zdecydowało się wydać tego rodzaju wynurzenia.

Po pierwsze – wiedza

     Dobry i skuteczny poradnik do walki z depresją napisany jest przede wszystkim w oparciu o fachową wiedzę specjalistów, po ukończonych studiach i kursach specjalistycznych, mogących się pochwalić wyższymi tytułami. W takich książkach mało jest zdjęć oraz cytatów, a za to sporo wiedzy medycznej, przydatnej dla osób w każdym wieku zmagających się z problemem depresji. W dobrym poradniku treść rozdziałów pogrupowana jest rzetelnie i nie widać chaosu edytorskiego, od szczegółu dochodzimy do ogółu, a opis problemu i sposoby na jego rozwiązanie przedstawia się wieloetapowo i na pewno nie jednotorowo.

Świadome kupowanie

    Gdy już będziemy nieco uczuleni przed wizytą w księgarni, łatwiej nam będzie wybrać książkę, która będzie mogła nam służyć na długie lata, a nie pozycję lądującą w czeluściach makulatury, tuż po przeczytaniu rzuconą na stos gazet i publikacji, które niczego poza ładną okładką z celebrytką do naszego życia nie wnoszą.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>