apple-256261_640-1

Najbardziej nieprawdopodobni autorzy książek

Poeci – robotnicy

Socjologia literatury wielokrotnie pokazywała, że autorami książek okazywały się osoby, które na pozór z pisarstwem nie powinny mieć wiele wspólnego. A jednak socjolodzy wielokrotnie odkrywali, że zakłady przemysłowe, czy szpitale stawały się miejscem intensywnej aktywizacji sztuki słowa pisanego. I tak poszukiwania autorów prozy i poezji, w przestrzeniach niekonwencjonalnych dla działań literackich, po latach owocowały w postaci licznych antologii i indywidualnych książek autorskich. W ich kontekście za dobry przykład może posłużyć publikacja Wejść w ziemię. Antologia poezji i prozy [robotniczej] z 1985 roku. Cóż, huk maszyn i pył zasypujący oczy mogą skrywać w sobie niemal mistyczną, pradawną tajemnicę, a akcesoria biurowe: zakładowe pieczątki i inne przybory symbolizować coś więcej niż tylko formalne procedury.

Zdumiewający bezdomny pisarz

Rok temu cały świat obiegła sensacyjna informacja o Raimundo Arrudzie Sobrinho – bezdomnym pisarzu z Brazylii. Mężczyzna, który w latach 70-tych stracił dach nad głową, postanowił znaleźć duchowe zajęcie przynoszące nadzieję i pozwalające na przekazywanie własnej ekspresji. I tak zaczął pisać wiersze i krótkie formy prozatorskie na znalezionych strzępkach gazetach i innych skrawkach znalezionej makulatury. Traf chciał, że twórczością Raimundo zainteresowała się pewna kobieta, któregoś dnia przechodząca obok niego na ulicy i przed żebrakowi nieoczekiwanie otworzyły się drzwi uznania i rozgłosu. Nieznajomej utwory bezdomnego na tyle przypały do gustu, że postanowiła je pokazać światu i zaczęła je publikować na na specjalnie stworzonej w tym celu stronie na Facebooku.  Entuzjazm pośród internatów był spektakularny i pisarz doświadczony życiem na ulicy zyskały sławę i został odnaleziony przez swojego brata i jego rodzinę, która postanowiła się nim zaopiekować i przyjąć go pod swój dach. Ta niemal niewiarygodna historia zasługująca na kinową ekranizację znalazła finał w decyzji dawnego bezdomnego na wydanie swojej pierwszej książki. Mężczyzna tym samym stanie się jednym z nielicznych na świecie autorów książek z bezdomną przeszłością

Pomysły na terapię literaturą – więźniowie piszący o wolności czy niepełnosprawni uzbrojeni w pióra

Autorami książek mogą stać się ludzie, którzy z pozoru nie powinni za to się w ogóle brać. Jednak literatura wiele razy już udowadniała, że jest niemal przestrzenią wszelkich możliwych zdarzeń i niespodzianek. Hmm… czemu dlaczego nie pomyśleć, aby pokazać jej światło osobą pogrążonym w życiowych ciemnościach – odrzucenia, zbrodni, wielu odsłon patologii? Z pewnością bycie autorem książek przyniosłoby pocieszenie wyrzutkom i degeneratom.

Autorzy książek w XXII wieku

Tak się przedstawia powyżej współczesność książki, a co ze snuciem futurystycznych wizji a autorach książek  z odległej przyszłości? Kto wie, może za literaturę zabiorą się roboty, ale będzie już zupełnie inna. Złożona z algorytmów i skomplikowanych wzorów. Cyfrowe autorstwo książek już jest normalnością w dekadzie czytników e-booków. Kto wie? Wszystko jest możliwe.

 

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>