„Francuzki nie potrzebują liftingu”, czyli dlaczego Francuzki się nie starzeją?

„Francuzki nie potrzebują liftingu” to kolejna książka-poradnik Mireille Guiliano. Tym razem głównym tematem jej rozważań jest czas, a raczej jego upływ i nieuchronność starzenia się. Jak mówi sama autorka, ma ona już tyle lat, że przysługują jej zniżki na jazdę pociągami TGV, ale dla niej wiek ma drugorzędne znaczenie. Potarfi podejść do niego z humorem i ogromnym dystansem. Taka jest zresztą jej recepta na pozytywne (nie)starzenie się, którą razem z nią dzieli wiele innych Francuzek. W czym tkwi cały sekret? O tym właśnie opowiada ta książka.

Po pierwsze dobra wiadomość dla wszystkich osób w tak zwanym wieku 40+ VAT. Autorka odwołuje się do badań naukowych, w których udowodniono, że szczęśliwe życie zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce. I to w każdym jego aspekcie:   duchowym, fizycznym, emocjonalnym oraz społeczny. Mireille Guiliano uczy nas, jak czerpać prawdziwą radość z życia i cieszyć się każdą jego chwilą, tak jak robi to większość jej rodaczek. Francuzki, jej zdaniem, mają w sobie na tyle dużo dystansu do rzeczywistości, że potrafią przełamać kult trendu wiecznej młodości za wszelką cenę. Nie oznacza to jednak, że nie przejmują się one swoim zdrowiem czy urodą. Wręcz przeciwnie – potrafią one o siebie zadbać, tyle że w sposób racjonalny i w myśl starej zasady, że jeśli od czegoś nie od się uciec (w tym wypadku od starości), należy się z nią jak najszybciej pogodzić i wykorzystać wszystkie atuty tej sytuacji. Autorka zresztą często podkreśla przewrotność swoich teorii – według niej trzeba swój wiek zaakceptować, ale nie sugerować się nim za bardzo. Jak? W tym sympatycznym poradniku znajdziemy wiele przydatnych wskazówek, jak można zbliżyć się do ideału. Ponieważ wieczne piękno jest fikcją, ważne jest głównie to, jak się czujemy i jakimi ludźmi się otaczamy. Na pewno nie warto popadać w obsesję na punkcie urody czy wyglądu, które z biegiem lat ulegają nieodwracalnym zmianom.Nie wszystkie zmiany są jednak negatywne – należy je oswoić i polubić, a wtedy możemy być pewne, że polubią je także inni.

Poza tym, i jest to kolejny powód sukcesu tej książki, Francuzki mają wiele patentów na naturalne sposoby pozwalające na zachowanie urody i pięknego ciała. Niektóre z  nich na pewno już znasz, ale wiele z nich z pewnością będzie ciekawym odkryciem.

Jakie jest najważniejsze przesłanie tej oryginalnej i dowcipnej książki? Otóż, warto polubić siebie, taką, jaką się jest – wiek, wygląd, sylwetka mają znaczenie drugorzędne. Jeszcze nikomu nie udało się zatrzymać czasu. Może więc należy po prostu zaprzestać zbędnych wysiłków i zaakceptować upływ lat. Nasze życie bez wątpienia będzie prostsze, przekonuje Guiliano.

 

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>