stack-of-books-1001655_640-2

Być nastolatkiem na poziomie!

W dzisiejszych czasach starsze pokolenie bardzo narzeka na zachowanie współczesnych nastolatków. Mówi się, że kultura zachowania wśród młodych ludzi powoli zanika. Po części można się z tym zgodzić, bo aż nad wyraz na polskich ulicach widoczne jest przywiązanie młodych ludzi do rzeczy materialnych. Liczysz się w towarzystwie, gdy posiadasz najnowszy model smartfona, markowe ciuchy, a jeśli tuż po skończeniu osiemnastego roku życia udało Ci się zrobić prawo jazdy i rodzice kupili Ci samochód – to jesteś Kimś, z kim należy się liczyć. Reszta, czyli słabsi, nie mają znaczenia dla tego świata. Postanowiliśmy na przekór nie do końca zdrowym czasom opracować 7 nawyków skutecznego nastolatka, czyli osoby, która poprzez kontrolę własnego zachowania oraz empatię sprawia, że świat oraz życie codzienne stają się w zalewie materializmu odrobinę lepsze i prawdziwsze. A więc zaczynamy!

Nawyk 1: Nie oceniamy po wyglądzie!

Jeśli do klasy przyjdzie nowy kolega lub koleżanka w ciuchach sprzed 10 lat, nikt nie ma prawa skreślać ich na samym początku! Może się okazać, że ten ktoś, z pozoru biedny zewnętrznie, może mieć bardzo bogatą osobowość! Może wspaniale pisze wypracowania, świetnie gra w piłkę, albo udziela się wokalnie z powodzeniem, a Wy jeszcze o tym nie wiecie? Naucz się „nie oceniać książki po  okładce”!

Nawyk 2: Pomagamy rodzicom w domu.

Pokażcie rodzicom, że interesujecie się problemami zachodzącymi w Waszym domu. Niech widzą, że zależy Wam także na tym, aby w rodzinie panował spokój oraz zgoda. Wykonywanie wspólnych obowiązków bardziej, niż cokolwiek innego cementuje każdą rodzinę. Może być to wspólne remontowanie domu lub asystowanie przy określaniu środków na wydatki lub kieszonkowe. Jeśli rodzice zobaczą, że liczysz się z ich zdaniem, w końcu zaczną traktować Cię po partnersku.

Nawyk 3: Szalej z głową.

Wszystko jest dla ludzi, ale pamiętaj o tym, że za każdy błąd w przyszłości będziesz musiał zapłacić. Postępuj tak, aby na drugi dzień móc sobie bez obawy spojrzeć w twarz, gdy kierujesz się w stronę lustra. Za nieprzemyślane błędy czasami płaci się przez resztę życia, więc uważaj!

Nawyk 4: Inwestuj w przyjaźnie.

Największą wartością są ludzie, a nie przedmioty. Najnowszy model telefonu nie odda w pełni satysfakcji z kontaktu z żywą istotą. Przyjaciele są po to, aby sobie pomagać i żeby nasz świat nie stanowił pustki.

Nawyk 5: Szanuj zwierzęta.

Zwierzęta to nasi młodsi bracia. Bez nich ten świat byłby dużo uboższy. Staraj się więc przebywać także w ich towarzystwie, nauczysz się od nich bezwarunkowej miłości oraz spontaniczności.

Nawyk 6: Toleruj odmienność.

To, że ktoś jest inny, wcale nie oznacza, że jest kimś gorszym w stosunku do Ciebie. Zdaj sobie wreszcie sprawę z tego, że świat jest różnorodny, a przez to ciekawy.

Nawyk 7: Ucz się!

Nauka ma sens tylko wtedy, gdy wyciągamy wnioski i potrafimy przyznać się do błędu. To potrafią tylko mistrzowie. Jeśli potrafisz powiedzieć „przepraszam” – jesteś na dobrej drodze do stania się szczęśliwym człowiekiem.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>